Petek Temizliği

  Petek Temizliği

  Kombiden gelen sıcak su, borulardan geçerek evde bulunan her bir peteğe dağıtılır. Petekler de gelen sıcak suyun ısısını ortama aktararak ortamın ısınmasını sağlar. Bu döngü kombide, petek ısınma sisteminin aktif olduğu sürece devam eder. Zaman ilerledikçe dolaşımdaki sudan kireç, tortu gibi kalıntılar peteklerde de birikmeye başlar. Bu durumda peteklerin verimliliğinin düşmesine sebep olur.

  Peteklerde, ısının ortama daha kolay iletilmesini sağlayan kanallar bulunur. Zamanla bu kanallar tıkanarak peteğin ısıyı geçirgenlik gücünün düşmesine sebep olmaktadır. Bu da ısı enerjisinden sağlıklı bir şekilde faydalanmanın önüne geçmektedir.

  Isı enerjisinden maksimum fayda sağlamak isteyenler için evet, petek temizliği şarttır diyebiliriz. Peteklerin temel çalışma prensibi gereği içerisinde sürekli devir daim yapan su zaman içerisinde peteklerin kireç ve balçıkla dolmasına yol açmaktadır. Bu balçık peteklerin alt kısmında birikmeye başlamaktadır. Bu durum da peteğin üst kısmının ısınıp alt kısmının ısınmaması sorununu beraberinde getirmektedir.

  Sadece yarısı ısı ileten bir petek de verimliliğinin yarısını kullanarak ortamın daha az ısınmasına yol açmaktadır. Isının enerjisinden maksimum faydalanırken gazda tasarruf etmek amacıyla peteklerin ortalama 2 yılda bir temizlenmesi gerekmektedir.

  Petek temizliği birkaç saat süren bir işlem olup evdeki düzen bozulmadan gerçekleştirilebilir. Yeni teknolojik ekipmanlar sayesinde, peteklerin sökülmesine dahi gerek yoktur. Petek temizleme makinası kolektöre bağlanır. Bu aşamadan sonra tüm peteklerin ve kombinin vanaları kapalı konuma getirilir. Temizlenecek peteğin giriş ve çıkış vanaları açılır. Makinanın bir hortumu peteğe takılırken hortumun diğer ucu pis suyun tahliyesi için lavabo ya da klozete konulur. Basınçlı su ile peteğin içerisindeki kalıntılar temizlenir. Temizlenen peteklere kimyasal madde salındıktan sonra kombi açılır, peteklerin havası alınır ve petekler çalışılabilir hale getirilir.

  Petek temizlemek isteyen kişiler bu işlemi tak başlarına yapabilirler. Ancak bunun için petekleri yerlerinden sökmeli ve temizleyecekleri güvenilir bir ortama götürmelidirler. Çünkü temizleme işlemleri sırasında ortalık ciddi anlamda dağılacaktır. Daha sonra tüm petekleri tek tek yerlerine takmak ve bağlantıları kontrol etmek gibi işlemler ciddi emek ister. Ancak uzman firmalar bu işlemler özel petek temizleme makineleri ve temizleme ilaçları ile kolayca yaparlar. Bu makineler içlerine doldurulan ilaç ile birlikte suyu tazyikli bir şekilde petek içine gönderirler. Kirli su ise banyo veya lavaboya verilen çıkıştan gideceği için petek temizlemek için petek sökmek veya ortalığı pisletmek gibi riskler olmaz.

  7/24 Servis